სამოდელო გაკვეთილის გეგმები

მასწავლებელი: ია ჭყონია
საგანი:  რუსული ენა
კლასი: VII
დრო:    45 წუთი

თემა:                                    მენიუს შედგენა


მოსწავლეთა პროფილი:
კლასში ირიცხება 14 მოსწავლე, სსსმ მოსწავლე არ არის


(მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საჭიროებები, ასეთების არსებობის შემთხვევაში)
გაკვთილის მიზანი:
·        მოსწავლეები შეადგენენ  შაბლონის მეშვეობით (ტექსტის მიხედვით) მენიუს და შეძლებენ სწორად გაანაწილონ კერძების დასახელება კატეგორიების მიხადვით (ცხელი კერძი, სალათები,სასმელები,დესერტი)
·        მოსწავლეები გამოიყენებენ ადრე მიღებულ ცოდნასა დალექსიკურერთეულებს თავიანთ მენიუს შასადგენლად;




ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
(რომელ შედეგზე/ინდიკატორზე მიმდინარეობს მუშაობა)
მიმართულება: მოსმენა
უცხ.ს.I.3.მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული მცირე ზომის ტექსტის (დიალოგის/მონოლოგის) მოსმენა და გაგება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ამოიცნობს თემას (პერსონაჟებს/თანამოსაუბრეებ, მოვლენებს და სხვა);
·         ტექსტიდან ამოკრეს ფაქტობრივ ინფორმაციას (ვინ, სად, როდის, რამდენი, რომელი, როგორი და სხვა);
მიმართულება: კითხვა
უცხ.ს.I.10.მოსწავლეს შეუძლია ყოფითი ხასიათის ინფორმაციული ტექსტის წაკითხვა და გაგება.
გ. მენიუ.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ამოიცნობსრუბრიკებს (მაგ., ცხელ/ცივკერძებ, დესერტ, სასმელებდასხვა);
·         ამოიცნობსკერძებს/სასმელებს;
·         ამოიცნობს მათ ინგრედიენტებსა და ფასს.
მიმართულება: წერა
უცხ..I.18.მოსწავლეს შეუძლია ნიმუშის მიხედვითმარტივი, ყოფითი ხასიათის ინფორმაციული ტექსტები(კატალოგი, მენიუ, კულინარული რეცეპტი)შედგენა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         მოცემულ ყალიბს ავსებს განსხვავებული შინაარსით (მაგ., მოზრდილთათვის განკუთვნილი წიგნების კატალოგის მიხედვით წერს საბავშვო წიგნების კატალოგს; ზამთრის ტანსაცმლის კატალოგის მიხედვით - ზაფხულისას).

საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
(რას უნდა ფლობდეს მოსწავლე, რომ ახალი მასალის ათვისება შეძლოს)



მოსწავლეს ნასწავლი აქვს და იცის პროდუქტების დასახელება,  კერძების დასახელება, შეუძლია  ნასწავლი კონსტრუქციების(конструкция с творительным падежом-хлеб с маслом, чай с лимоном) სწორად გამოყენება.

შეფასება და თვითშეფასება:

განმავითარებელი შეფასება-ზეპირი კომენტარი, დაკვირვება და შეფასების სქიმის მიხადვით( თან ახლავს,დანართი N6 )
(როგორ გაზომავს მასწავლებელი, გავიდა თუ არა შედეგზე? შეფასების რომელ ტიპს და მეთოდს გაოიყენებს? რა კრიტერიუმებით მოახდენს შეფასებას?)
სასწავლო მასალა და რესურსები:

სახლმძღვანელო: * Русский язык* ს I (ლორთქიფანიძე,ჩიმაკაძე,ჩხეიძე,  გამ-ბა „არტანუჯი“ )
სამუშაო რვეული, დაფა, ცარცი, კომპიუტერი, მოსასმენი მასალა, მენიუს შაბლონები, ბარათები სხვადასხვა კერძის დასახელებით, მაგნიტური დაფა, მაგნიტები, წებო

(ტესტი,თვალსაჩინოება, მულტიმედა, ინტერნეტ-რესურსი და სხვა)

აქტივობა N1(სახლწოდება,ხანგრძლივობა, ორგანიზბის ფორმა)
სახელწოდება
მიზანი
აღწერა
ხანგრძლივობა
ორგანიზბის ფორმა
„გონებრივი იერიში“






·        მოსწავლეთა მოტივაციიც ამაღლება;
·        ძიებითი კითხვით კონკრეტული ინფორმაციის მოძიება;
·        მოსწავლეები ამოიცნობენ მოცემულ მენიუს ნიმუსში კატეგორიებსა და წარმოადგენენ პასუხების სახით.
Ø  მოსწავლეებს ურიგდებათ მენიუს ნიმუშები და ხდება ინტერაქცია კითხვა პასუხის საშუალებით;(დანართი N1)
დაათვალიერეთ და თქვით რას წარმოადგენს თქვენი აზრით ეს დოკუმენტი?
რა ინფორმაციას შეიცავს?
კერძები,რომელიც აქ არის ჩამოთვლილი, იყოფა რუბრიკებზე.
რა რუბრიკებია ეს?
რას ნიშნავს „ცხელი კერძი“?
რას ნიშნავს „გარნირი“?
რომელ რუბრიკაში შეხვდათ კერძი „ბორშჩი“?
დაასახელეთ კერძები, რომლებიც მოცეულია რუბრიკა „დესერთი“-ში.
დაასახელეთისრუბრიკა, რომელიცგვთავაზობსარაჟნიან ბლინებს.
რომელ რუბრიკაში უნდა ვეძიოთ კერძი “კართოფილი ფოლგაში სოკოთი“?
Ø  მოსწავლეები ასახლებენ გაკვეთილის თემას;


Ø  მასწავლებელი აცნობთ გაკვეთილის მიზანს და შეფასების სქემას


5 წთ
ინდივიდუალურად, ჯგუფურად
აქტივობა N2(სახლწოდება,ხანგრძლივობა, ორგანიზბის ფორმა)
სახელწოდება
მიზანი
აღწერა
ხანგრძლივობა
ორგანიზბის ფორმა

ტექსტის მოსმენა





1. ამოიცნობს და  მოსმენილ ტექსტიდან ამოკრეს ფაქტობრივ ინფორმაციას (ვინ, სად, როდის, რამდენი, რომელი, როგორი და სხვა); და წარმოადგენს პრეზენტაციის სახით

მოსწავლეები ისმენენ ტექსტს (N10-Аппетитприходитвовремяеды“) და ავსებენ სქემას „5 W(დანართი N 2)








5წთ
 წყვილებში

აქტივობა N3(სახლწოდება,ხანგრძლივობა, ორგანიზბის ფორმა)
სახელწოდება
მიზანი
აღწერა
ხანგრძლივობა
ორგანიზბის ფორმა

მოსწავლე ავსებს ნიმუშის მიხედვით მენიუს შაბლონს
(ტექსტის მიხადვით)




მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ წაკითხულ ტექსტიდან კერძების ამოცნობა და მათი განაწილება დღის მენიუში და წარმოადგინონ პრეზენტაციის სახით

მოსწავლეები ამოკრებენ ინფორმაციას :
რას მიირთმვს ლუკა
Ø  დილით საუზმისას?
( Iჯგ)
Ø  დღისით სადილისას?
(II ჯგ)
Ø  საღამოს ვაზშმისას?
(III ჯგ)
ავსებენ  მენიუს





10 წთ
ჯგუფურად
(დანართი N3)

აქტივობა N4(სახლწოდება,ხანგრძლივობა, ორგანიზბის ფორმა)
სახელწოდება
მიზანი
აღწერა
ხანგრძლივობა
ორგანიზბის ფორმა

შეადგინე  მენიუ
(მოცემული ბარათების მეშვეობით ადგენენ მენიუს კატეგორიების მიხადვით და აწებებენშაბლონზე)





1.ამოიცნობს რუბრიკებს,  კერძებსა და სასმელებს ბარათებზე და წარმოადგენენ ცხრილის სახით
3. ახალი ლექსიკის გაცნობა

მოსწავლეებს ურიგდებათ პატარა ბარათები კერძების დასახელებებით და მენიუს შაბლონი.მოსწავლეებმა უნდა აირჩიონ და სწორად განალაგონ კერძების დასახელებები კატეგორიების მიხედვით;

შესაძლებელია არ იცოდნენ შემდეგილექსიკური ერთეულები:
Ассорти, телятина, гарнир, баранина, говядина


10 წთ
ჯგუფური
(დანართი N4)
აქტივობა N5(სახლწოდება,ხანგრძლივობა, ორგანიზბის ფორმა)
სახელწოდება
მიზანი
აღწერა
ხანგრძლივობა
ორგანიზბის ფორმ

დაასახელე საყვარელი კერძი და ჩამოთვალელე მასში შემავალი ინგრიდინტები


მოსწავლემ უნდა შეძლოს დაასახელოს  პროდუქტების ჩამონათვალი, რომელიც დაგვჭირდება საყვარელი კერძის მომზადებისათვის და წარმოადგენს სიის სახით
მასწავლებელი სვამს კითხვასსაყვარელი კერძის შესახებ და თხოვ გამოიყენონ ნასწავლი გრამატიკული კონსტრუქცია (конструкция с творительным падежом), მოსწავლეები ასახელებენ თავიანთ საყვარელ კერძს და ჩამოთვლიან  მასში შემავალ პროდუქტებს.
5-10
ინდივიდუალური


მასწავლებელი მადლობას უხდის მოსწავლეებს თანამშრომლობისათვის და აფასებს მათ რუბრიკების მიხედვით
2 წთ




მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების კითხვარს
3წთ


გაკვეთილის თემა


Квартира Нини. 
არსებითი სახელი. 
 სქესის კატეგორია.
მასწავლებელი:  ია ჭყონია
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 21.05.2015
სწავლების საფეხური და კლასი

დაწყებითი საფეხური;  მეორე უცხოური ენა;  მე-5 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
15 მოსწავლე
სსმმ რაოდენობა და პროფილი
არა
გაკვეთილის სასწავლო                        
                    მიზანი



v  მოსწავლეები შეისწავლიან ახალ სიტყვებს „საცხოვრებელი“-ს თემაზე ;
v  შეძლებენ შეადგინონ წინადადებები ახალი სიტყვებით და გამოიყენონ ისინი თავიანთი სახლის ან ბინის აღწერისას;
v  შეძლებენ მოსმენილი ტექსტის გაგებას და სავარჯიშოების შესრულებას;
v  შეძლებენ წაიკითხონ ახალი ტექსტი კითხვის სტრატეგიის გამოყენებით;
v  მოახდინონ თვითშეფასება და ურთიერთსეფასება;

ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შერდეგები/ინდიკატორები




მიმართულება: მოსმენა
უცხ..III.3. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  აღწერითი ხასიათის ტექსტების გაგება.
•             ამოიცნობს პერსონაჟს, ცხოველს, საგანს აღწერილი ნიშან-თვისებების მიხედვით (მაგ., მაღალი, დაბალი, მოკლე, გრძელი, ყვითელი) და მიუთითებს/აფერადებს/შემოხაზავს მას;
•             ამოიცნობს და მიუთითებს მათ ადგილმდებარეობას (მაგ., მაგიდის ქვეშ, მანქანის წინ/უკან);
უცხ..III.4. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის გასაგებად სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
•             ჩანაწერის ან უშუალო მეტყველების მოსმენისას ეყრდნობა არავერბალურ ელემენტებს (მაგ., ხმის ტემბრს, სხვადასხვა ტიპის ხმაურს, ინტონაციას, მიმიკას, ჟესტიკულაციას);
•             ცდილობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების დამოუკიდებლად ამოცნობას ნაცნობ ვერბალურ თუ არავერბალურ ელემენტებზე დაყრდნობით (მაგ., ჟესტიკულაცია, სხვადასხვა ტიპის ხმაური, ინტონაცია, ილუსტრაცია).
მიმართულება: კითხვა
უცხ..III.5. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტების გაშიფრვა-წაკითხვა.
•             გამართულად კითხულობს ნაცნობ წინადადებებს;
•             ტექსტში პოულობს და კითხულობს მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილს;
•             თავიდან ბოლომდე დამოუკიდებლად კითხულობს შესწავლილ ტექსტებს.
მიმართულება: ლაპარაკი
უცხ..III.9. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს საბაზო ფონოლოგიური უნარ-ჩვევები   
•             განარჩევს მსგავსი ჟღერადობის ბგერებს;
•             სიტყვას ყოფს მარცვლებად, მარცვლებს ამთლიანებს სიტყვებად;
•             ამოიცნობს მარცვლების რაოდენობას და შესაბამისი სიმბოლოებით წარმოადგენს მათ (მაგ., ერთმარცვლიან სიტყვას ერთი რკალით, ორმარცვლიანს - ორი რკალით და ..);
•             ამოიცნობს სიტყვაში მარცვლის ადგილმდებარეობას (დასაწყისში, შუაში, ბოლოში) და სიმბოლურად გამოსახავს მას (მაგ., სამმარცვლიანი სიტყვის გამომხატველი სამი რკალიდან აფერადებს მითითებული მარცვლის შესაბამის რკალს);
•             სიტყვებს აჯგუფებს თავკიდურა/ბოლოკიდურა ბგერის მიხედვით;
•             სიტყვებს შლის ბგერებად და, პირიქით, ბგერებს ამთლიანებს სიტყვებად;
უცხ..III.10. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტების ზეპირად თქმა და ლექსიკური ცოდნის გამოვლენა.
•             ზეპირად კითხულობს ლექსებს, გათვლებს და ასრულებს სიმღერებს;
•             ზეპირად გაითამაშებს მარტივ დიალოგებსა და სცენებს;
•             იმეორებს მასწავლებლის მიერ წარმოთქმულ ბგერებს, სიტყვებს, მოკლე ფრაზებს, ენის გასატეხებს;
•             ტექსტების წარმოთქმისას იცავს შესაბამის ინტონაციას,
თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)

















1. მისალმება.
2. საორგანიზაციო წუთი.
3. გაკვეთილის მიზნის და გეგმის  გაცნობა.
აქტივობა N:1 “გონებრივი იერიში“ გაკვეტილის მსვლელობისას უნდა გომოვიცნოთ სიტყვა, რომელიც არის დამალული. ყოველი აქტივობის შემდეგ ხვსნით თითო ასო-ბგერას.
აქტივობა N 2: ფონეტიკური ვარჯიში;
აქტივობა N 3:  ახალი სიტყვების გამოკითხვა-თამაში „ ვინ  გამოიცნობს სიტყვას?“ მოსწავლე ჩაიფიქრებს სიტყვას და ამბობს ჩაფექრებული სიტყვის პორველ ბგერას. ვინც პირველი სწარად გამოიცნობს ამ სიტყვას აგრძელებს თამაშს.
აქტივობა N 4: არსებითი სახელის რაობა-კითხვა -პასუხი:
რა არის არსებითი სახელი? რა კითხვებზე პასუხობს?
რა კატეგორიები ახასიათებს? როგორ ვაწარმოოთ მრავლობითი რიცხვი?
აქტივობა N 5: თამაში: ვინ არის ეს? რა არის ეს? სულიერი და უსულო არსებითი სახელები. მოსწავლეები იყოფა ორ გუნდათ და თითოეულ გუნდის წევრს მეორე გუნდის წევრი  უსახელებს ნასწავლ ნებისმიერ არსებით სახელს. გუნდის წევრმა უნდა დაუსვას კითხვა, იმის გათვალისწანებით სულიერია თუ უსულოა საგანი(Кто это? Что это? )
აქტივობა N 6: ახალი სიტყვების შესწავლა- სლაიდებზე მოცემული სურათების მიხედვით ვიმეორებთ და ვიმახსოვრებთ ახალ სიტყვებს:
Прихожая, гостиная, кухня, ванная, кабинет, детская комната.
 აქტივობა N 7: ტექსტის ჩუმი კითხვა. « Квартира Нини»
  აქტივობა N 8: ტექსტის ხმამაღალი კითხვა.
 აქტივობა N 7: კითხვებზე პასუხი
რესურსი


სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, დაფა, ცარცი, კომპიუტერი, პროექტორი, პროგრამა Power Point-გაკეთებული პრეზენტაცია
მოსწავლეთა შეფასება



განმავითარებელი შეფასება რუბრიკების მიხედვით
თვითშეფასება



ინტეგრირებული გაკვეთილი

სკოლა- სსიპ-წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის N1 საჯარო სკოლა
საგანი - ისტ-ი; მათემატიკა
მასწავლებლები: ისტ-ი - ია ჭყონია; მათემატიკა - იზაბელა ნუცუბიძე
კლასი: მე-5
თარიღი:  2015 წლის 15 მაისი
გაკვეთილის თემა
Ø  ელექტრონული ცხრილების პროგრამა MS Office Excel-ი. დიაგრამების  შედგენა MS Office Excel-ში;
Ø   
სწავლების საფეხური
დაწყებითი, 5 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 
15 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
ელექტრონული ცხრილების გამოყენებით    დიაგრამების  შექმნა.
გაკვეთილის მიზნები/შედეგები
·         მოსწავლემ გამოიყენოს ელექტრონული ცხრილების პროგრამა და შექმნას სვადასხვა სახის დიაგრამები
·          მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება
წინასწარი ცოდნა
ü  მოსწავლეებმა იციან ელექტრონული ცხრილებთან  მუშაობა
შეფასების საგანიპროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმსაზღვრელი შეფასებით.
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი, პროექტორი, ნეტბუკები,  სახელმძღვანელო, დაფა, რვეული
გაკვეთილის მსვლელობა/
საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები. /2 წთ/
 A ფაზა (გამოწვევა) /15 წთ/

მოსწავლეებს ვთხოვ იმუშაონ წყვილებში B   ფაზა (შინაარსის რეალიზება)-15 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ წყვილებში შეასრულონ დავალება, კერძოდ, მონაცემები შეიტანონ ცხრილში და შექმნან შესაბამისი დიაგრამები.
C  ფაზა (გამთლიანება)- 6 წთ
ვიძახებ სასურველ მოსწავლეს , რომელიც პროექტორის დახმარებით
იმეორებს მიცემულ დავალებას
მასწავლებელი ახდენს დავალების  შეჯამებასაკეთებს დასკვნებს,
 აწყობ დებრიფინგს: რა ვისწავლეთ?
 რაში გამოგვადგება ეს კომპეტენციები?
 ვაძლევ  საშინაო დავალებას: შექმენით თავიანტი ოჯახების ბიუჯეტის ხარჯები სამი თვის მანძილზე.
ვაფასებ მოსწავლეებს წინასწარ გაცნობილი შეფასების სქემის მიხედვით.
გაკვეთილის შეფასების სქემა
რიტერიუმები
1-2 
3-5
6-8
9-10
ელექტრონული ცხრილების დანიშნულება
არ იცის ელექტონული ცხრილის დანიშნულება
უჭირს განმარტება
განმარტავს და ნაწილობრივ 
აყალიბებს მის შესაძლებლობებს 
სწორად განმარტავს პროგრამის 
დანიშნულებას
ელექტრონილი ცხრილის გამოყენება
ვერ იყენებსელ.ცხრილის
რედაქტორს
უჭირს ელ.ცხრილის
 რედაქტორის გამოყენება
იყენებს  ელ.ცხრილის რედაქტორს სხვისი
დახმარებით
სრულად იყენებს ელ.ცხრილების რედაქტორს
ელექტრონული ცხრილის მონაცემების 
დაცვა
იცის მონაცემის დაცვა
უჭირს მონაცემების დაცვა
უჭირს მონაცემის დაცვა.
სრულყოფილად ახერხებს მონაცემების დაცვას
აქტიურობა/
ჩართულობა
არ ისმენს და არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
ვერ აქტიურობს,
 მაგრამ სუსტად მაინც ასრულებს დავალებას კომპიუტერში
ნაწილობრივ აქტიურობს და არასრულყოფილად ასრულებს
 დავალებებს
აქტიუროდ,
 პასუხობს დასმულ კითხვებს და სრულყოფილად ასრულებს
 მიცემულ 

გაკვეილის მთავარი
თემა
ინტეგრირებული გაკვეთილი რუსულ ენასა , ისტორია-გეოგრაფიაში ისტ-ის გამოყენებით
Тема: Путешествие. Виртуальная экскурсия по Киеву
ჩატარების თარიღი
 2.04.2014
ვის მიერ არის ჩატარებული
რუსული ენა--ია ჭყონია;
ისტორია-გიორგი ბენიძე;
გეოგრაფია-ზაზა კიწმარეიშვილი;
სწავლების საფეხური
საბაზო საფეხური;
მე-8 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე; სსმმ არ არის
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
·         რუსული ენა
Ø  Научить слушать и понимать тексты на знакомую тему;
Ø  Научить читать и понимать тексты познавательного  
             характера;
Ø  Научить правильно использовать в речи тематическую
             лексику;
Ø  Мобилизовать все небходимые навыки и использовать
            их для решения поставленных задач;
·         ისტორია
Ø  ინფორმაციის გააზრებისა და მოწესრიგების უნარის
             განვითარება;
Ø  დამატებითი ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოძიების
             უნარის განვითარება;
Ø   მიღებული ინფორმაციის შეჯერების უნარის
             განვითარება;
Ø  სახვადასხვა წყაროდან საჭირო ინფორმაციის
             მოპოვების უნარის განვითარება;
·         გეოგრაფია

Ø  ქვეყნის გეოგრაფიული მდებარეობის, ბუნებრივი
             პირობების, მოსახლეობის და ეროვნული სიმბოლიკების   
              შესწავლა;
Ø   ქვეყნის ადგილის მსოფლიო ქვეყნებს შორის;
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი / ინდიკატორები :

უცხ..II.12. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს შემეცნებითი ტექსტი სხვადასხვა თემაზე (კულტურისა და საბუნებისმეტყველო სფეროებიდან).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
•       ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს;
•       ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას.
უცხ.ს.II.15. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კითხვის მიზანი და შესაბამისად გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა ტექნიკა (გაცნობითი, შესწავლითი, ძიებითი).
უცხ.ს.II.26. მოსწავლეს შეუძლია მეტყველებისას გამოიყენოს ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმები.
უცხ..II.28. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
•          ამოიცნობს სახელმწიფო სიმბოლოებს (დროშა, გერბი, ჰიმნი);
•          აკვირდება და ამოიცნობს ილუსტრაციებზე/ტექსტებში/სასწავლო მასალებში ასახულ სახელმწიფო სიმბოლოებს, კულტურის ან საყოფაცხოვრებო რეალიებს.
უცხ..II.33. მოსწავლეს შეუძლია რესურსების გამოყენება სასწავლო საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:   
•          ეფექტურად იყენებს სახელმძღვანელოს რესურსებს (ლექსიკონს, სტრუქტურულ ნიმუშებს, გრამატიკულ ცნობარს, ილუსტრაციებს და სხვა);
•          მოიძიებს ინფორმაციას როგორც სკოლაში, ისე სკოლის გარეთ ხელმისაწვდომ რესურსებში (მაგ., სახელმძღვანელოს თვალსაჩინოებებში, ლექსიკონში, სკოლის/სოფლის/ქალაქის ბიბლიოთეკაში, მასწავლებელთან, კომპეტენტურ პირთან და სხვა);
•          მოიძიებს ინფორმაციას/სასწავლო მასალას ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ/ინტერნეტის) მეშვეობით;
•          იყენებს ისტ- ამა, თუ იმ მასალის/ტექსტის შესაქმნელად/დასამუშავებლად;
•          იყენებს ისტ- პროექტების განსახორციელებლად.
მიმართულება: დრო და სივრცე

ისტ.VIII.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს  ფაქტები და მოვლენები  შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან.
მიმართულება: გარემო და ეკონომიკა

ისტ.VII.5. მოსწავლეს შეუძლია  ახსნას, თუ რა გავლენას ახდენს ბუნებრივი პირობები დასახლების ტიპებზე, საზოგადოების ტრადიციებსა და მეურნეობის განვითარებაზე.
ისტ.VIII.8. მოსწავლეს შეუძლია   ახსნას  სახელმწიფოში მმართველობის ფორმისა და პოლიტიკური რეჟიმის ურთიერთკავშირი.
მიმართულება: კულტურა და რელიგია

ისტ.VIII.9. მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს რელიგიის მნიშვნელობა  საზოგადოების ცხოვრებასა და მსოფლიო ისტორიულ პროცესებში.

გეო.VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს გეოგრაფიული ობიექტებისა და ქვეყნების მდებარეობა რუკაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
•          იყენებს პოლიტიკურ რუკას და აღწერს პირობით ნიშნებს (ფერები, საზღვრები), რომლითაც ხდება ტერიტორიების (სახელმწიფოები, ცალკეული ადმინისტრაციული ერთეულები, დედაქალაქები) აღნიშვნა პოლიტიკურ რუკაზე;
გეო.VIII. 9. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის პრინციპები და ქვეყნების კლასიფიკაციის მნიშვნელოვანი კრიტერიუმები.

           





წინასწარი ცოდნა
შეუძლიათ რუსულად ჩაწერონ და  გადმოსცენ  მოკლე ინფორმაცია უკრაინის და კერძოდ მისი დედაქალაქის  შესახებ;
გეოგრაფიაში- გეოგრაფიული მდებარეობის განსაზღვრა; რელიეფი; ჰიდროგრაფიული ქსელი და ოროგრაფიული ერთეულები; დემოგრაფია; სახელმწიფო მმართველობის ფორმები;
ისტორიაში-წყაროებზე მუშაობა; პირველადი და მეორადი წყაროების განსაზღვრა, მსჯელობა; თავიანთი აზრის გამოთქმა; სლავების საცხოვრისის ცოდნა, მათი დაყოფა შტოებად; კიევის რუსეთის გაერთიანება ; ქრისტიანობის  გავრცელება და სახელმწიფო რელიგიად შემოღება;

შეფასების საგანი და პროცედურები
   
მოსწავლეთა წარმატების დასადგენად გამოვიყენებ: გონებრივ იერიშსს,
 ზეპირ პრეზენტაციას, გამოვიყენებ განმსაზღვრელ შეფსებ. მოსწავლეებს ვამუშავებ , როგორც  ინდივიდუალურად,  წყვილებში, ჯგუფურად . მოსწავლეები შეფსდებიან რუსული ენის ლექსიკური მარაგის მართებულად გამოყენების ცოდნის, კრიტიკული აზროვნების  და მეტყველების უნარის მიხედვით.
შეფასების რუბრიკა თან ახლავს.


გაკვეთილის მსვლელობა(საკლასო მენეჯმენტი)
·         საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)--გაკვეთილის მიზანის და გეგმის გაცნობა;
·         გონებრივი იერიში-- ვამოწმებ რა ვიცით კიევის შესახებ(3 წთ);
·         წყაროებზე მუშაომა - ჯგუფური სამუშაო. პრეზენტაცია რუსულ და უკრაინულ ისტორიულ ფესვებზე- სლავების შესახებ და მათ შტოებზე (5 წთ);  კიევური რუსეთის ,როგორც სახელმწიფოს შესახებ (3 წთ); ქრისტიანობის მიღების და სახელმწიფო რელიგიად აღიარების შესახებ (3 წთ)
·         თანამედროვე უკრაინის და მისი დედაქალაქის შესახებ-ინტერაქცია(15 წთ)--ჯგუფურად
·         პრეზენტაცია კიევის ირშესანიშნაობების სესახებ;(10 წთ)--წყვილები
 მასალის გამტკიცების მიზნით ვავსებთ კროსვორდს
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
                 წიგნი, საწერ კალამი, ცარცი, რუკა, ციფრული პროექტოტი, კომპიუტერი,
პროგრამა Power Point-ში მომზადებული პრეზენტაცია;

საშინაო დავალება
ისტორია - მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოსა და  ვარიაგების სესახებ;
რუსული ენა -  მოიძიონ და მოამზადონ მოკლე პრეზენტაციები კიევის ცნობილი ღირშესანიშნაოებზე-ვლადიმერის ტაძარი, კიევო-პეჩორის ლავრის, სოფიის ტაძარის შესახებ




პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკები

1
თემის გასაგებად წარმოდგენა
1,5
2
შემოქმედებითი უნარი
1,5
3
საუბარი(გამართული,ტემბრი)
1,5
4
თვალსაჩინოების გამოყენება
1,5
5
ინფორმაციის ფლობია უნარი
1,5
6
დროის ლიმიტის დაცვა
2









გაკვეთილის თემა



«Времена  года»
«Осень»
Имя прилагательное;  согласование прилагательного с существительным в роде, числе и падеже.
Стр.16

სწავლების საფეხური, კლასი


Базовая ступень,
II,
8 класс.
მასწავლებელი
Чкония Ия Зурабовна
თარიღი
28.10ю2013 г
მოსწავლეთა რაოდენობა
15 учеников
განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
нет
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი
(საგნების მიხედვით)



მოსწავლე შეძლებს:
v  ნიმუშის მიხედვით შეადგინოს მცირე ზომის ტექსტი;
v  გამოიყენოს ნასწავლი  ენობრივ- გრამატიკული ფორმები;
v   განახორციელოს პროექტი;
v   იმუშაოს გუნდში;
v   გუნდის წევრებთან ერთად მოიძიოს, შეარჩიოს და დაამუშაოს საჭირო ინფორმაცია;
v  შენიშვნების გათვალისწინებით წარუდგინოს პროექტი აუდიტორიას



ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები





მიმართულება: კითხვა
II.7. მოსწავლე ფლობს ხმამაღალი კითხვის უნარს
II.12. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს შემეცნებითი ტექსტი სხვადასხვა თემაზე.(კულტურისა და საბუნებისმეტყველო სფეროდან)
მიმართულება : წერა
II.16. მოსწავლეს შეუძლია ნიმუშის მიხედვით შეადგინოს სხვადასხვა შინაარსის ტექსტი
მიმართულება :  ლაპარაკი
II.22.  მოსწავლე ფლობს ფონოლოგიურ უნარ-ჩვევებს;
II.23. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა(იყენებს კლიშეებს,ენობრივ ფორმულებს;
II.25.  მოსწავლეს შეუძლია გაბმულად ლაპარაკი
·         მარტივი ფრაზებით აღწერს სურათს;
II.26.  მოსწავლეს შეუძლია მეტყველებისას გამოიყენოს ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმები
II.27. მოსწავლეს შეუძლია მეტყველებისას სათანადო სტრატეგიები;
მიმართულება:უცხოური  ენის პ[რაკტიკული გამოყენება
II.30 მოსწავლეს სეუძლია უცხოურ ენაზე განახორციელოს სხვადასხვა ტიპის პროექტი.









თანმიმდევრობა აქტივობები და დრო










Ø  მისალმება და საორგანიზაციო მომენტი (2 წთ);
Ø  გაკვეთილის მიზნის, გემის, შეფასების რუბრიკების გაცნობა;(5წთ)
Ø  გასაუბრება თემის ირგვლივ (5-7 წთ)
Ø  ტექსტის კითხვა- კითხვის სტრატეგიების გამოყენებით (5 мин);
Ø  გრამატიკული მასალის გამეორება-წინადადების შედგენა (5-8 мин);
Ø  გრამატიკული მასალის გამეორება ზედსართავი სახელის და არსებითი სახელის შეთანხმება  სქესში, რიცხვში და
 ბრუნვაში(5 წთ)-ჯგუფური მუშაობა
Ø  ჯგუფები წარადგენენ პროექტებს-პრეზენტაცია (15 წთ)
Ø  საშინაო დავალების მიცემა (2 წთ)
Ø  თვითშეფასება(5 წთ)
Ø  შეფასება (5 წთ)


შეფასება




v  დაკვირვება;
v  ზეპირი კომენტარი;
v  შეფასების სქემა  რუბრიკებით თან ახლავს;
საკლასო მენეჯმენტი-საგანმანათლებლო
რესურსები
Учебник «Русский язык» М.Лордкипанидзе,И.Чхеидзе,Т.Чимакадзе
Рабочая тетрадь,
Ручка,карандаш,тетрадь-словарик
ინფორმაციის წყაროები


 Word, Power poit 





გაკვეთილის გეგმა                                             თარიღი: 17.05.2018.
მასწავლებლის  სახელი,  გვარი, პირადობის ნომერი
           ია      ჭყონია, 60001104840
სწავლების საფეხური/ კლასი
 დაწყებითი (დ2)
საგანი
რუსული ენა
მოსწავლეთა რაოდენობა
6.                             სსსმ მოსწავლე-1
გაკვეთილის თემა
Город. Улиц. Светофор
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლე შეძლებს:
Ø  ახალი ლექსიკის ათვისებას და მისი გამოყენებას პრაკტიკაში;
Ø  მცირე ზომის ტექსტის წაკითხვას, ნაცნობ სიტყვებზე დაყრდნობით ამოიცნობს ტექსტის შინაარს და მოძებნის  საჭირო ინფორმაციას;
Ø  შეავსოს ნაკლულ ტექსტში გამოტოვებული სიტყვებით და ნაბეჭდი წყაროდან გადაიწეროს სიტყვები ან მოკლე წინადადებები;
Ø  მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობის მიღებას;
ესგ–ის მიმართულება და ინდიკატორები
მიმართულება: მოსმენა
უცხ.დ.II.1. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მითითებებისა და სავარჯიშოს უმარტივესი ინსტრუქციების გაგება.
·         სათანადოდ რეაგირებს მასწავლებლის მითითებებზე (მაგ., ადექი, დაჯექი, მოდი დაფასთან, გადაშალე წიგნი და სხვა);
·        ასრულებს მასწავლებლის ინსტრუქციებს.
მიმართულება: კითხვა
უცხ.დ.II.5.მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების, წინადადებების გაშიფრვა-წაკითხვა.
·          (3) შიფრავს და ხმამაღლა კითხულობს  სიტყვებს, მოკლე წინადადებებს.
უცხ.დ.II.6.მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ილუსტრირებული ტექსტების გაგება და მათში ინფორმაციის მოძიება.
·         ნაცნობ სიტყვებსა და ილუსტრაციებზე დაყრდნობით ამოიცნობს ორ-სამწინადადებიანი მიკროტექსტის შინაარსს;
·         მოსმენისას დამუშავებულ ტექსტში მოიძიებს ნაცნობსიტყვებს წინასწარ მიცემული ინსტრუქციის მიხედვით (მაგ., ხილის, ცხოველების და ა.შ. აღმნიშვნელ სიტყვებს);
·         ტექსტში მოცემულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით ასრულებს კონკრეტულ ქმედებას (ასრულებს ნახატს, პოულობს შესატყვისილუსტრაციას და სხვა).

მიმართულება: წერა
უცხ.დ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების, წინადადებების წერა.
·         (1) ასოებს წერს წესების დაცვით (სტრიქონზე განლაგება, ზომა, მოხაზვის მიმართულება);
·         (4) ავსებს ნაკლულ ტექსტსსაჭირო ინფორმაციით (გამოტოვებული სიტყვებით).
·         (5) ნაწერიდან ან ნაბეჭდი წყაროდან გადაიწერს სიტყვებს, მოკლე წინადადებებს.

მოსალოდნელი შედეგები
v მოსწავლეები აითვისებს ახალ ლექსიკურ ერტეულებს;
v მოსწავლეები კითხულობენ მცირე ტექსტს და იგებენ მის შინაარსს;
v მოსწავლეები ავსებენ ნაკლულ ტექსტს გამოტოვებული სიტყვებით და ნაბეჭდი წყაროდან  წერენ  მა;

N
აქტივობის მიზანი
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სასწავლო რესურსი
დრო
1
კლასის მობილიზება და ენის სფეროში ჩაბმა;
საორგანიზაციო მომენტი: მორიგე აბარებს პატაკს,თუ ვინ არ არის გაკვეთილზე? რა რიცხვია, კვირის რა დღეეა და რა თემას გავდივართ
კითხვა -პასუხი

საკლასო ჟურნალი, კალამი
2 წთ
2
გავლილი მასალის ცოდნის შემოწმება, ლექსიკური ერთეულების გამეორება და მათი გააქტიურება.
საშინაო დავალების გამოკითხვა; (ს/რ გვ  67 სავ N 5). რომელიც ითხოვს  ნახატის მაგივრად სიტყვის  ჩასმას. მასწავლებელი ამოწმებს ყვალას თუ აქვს დავალება შესრულებული და თხოვს წინადადებების  წაკითხვას
ლექსიკური ერთეულების ცოდნის შემოწმება თამაშის საშუალებით; (მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს  სლაიდზე სურათს, რომელზეც გამოსახულია სხვადასხვა სატრანსპორტო საშუალებები, მოსწავლეები იმახსოვრებან, სურათის დამალვის შემდეგ უნდა ჩამოწერონ დამახსოვრებული სატრანსპორტო საშუალებების დასახელება. (ვისაც ყველაზე მეტი სიტყვა უწერის დაწინაურდება).
სსსმ მოსწავლე ასახელებს ნახატებზე მოცემულ სიტყვებს;
წერითი დავალების შემოწმება;







თამაში:“ჩვენ კარგი მახსოვრობა გვაქვს!“
ინდივიდუალურად









ინდივიდუალურად
კალამი, სახელმძღვანელო:  მარინა ბარსეგობა: „რუსული ენა“დ2 გამომცემლობა „21“ სამუშაო რვეული, სამუშაო ფურცელი, კომპიუტერი,
ეკრანი, პროგრამა Power Point სლაიდი N 2,3,4
3 წთ









5 წთ
3

შემეცნებითი ცოდნის გაღრმავება;
მოსწავლეები გამოიცნობენ რებუსს და თვითონ ასახელებენ გაკვეთილის თემას;
მასწავლებელი აცნობს გაკვეთილის მიზნის, შეფასების სქემის ;
მასწავლებელი მოკლედ უყვებათ შუქნიშნის ისტორიაზე, სახეებზე.მოსწავლეები გამოთქვამენ ვარაუდს როტომ არის შუქნიშანზე სამი ფერი: წითელი, ყვითელი და მწვანე

რებუსის ამოკითხვა






ნახატების ჩვენება თუ როგორი იყო შუქნიშანი ადრე.
მთელი კლასი
სამუშაო ფურცელი,
რებუსი, კომპიუტერი,
ეკრანი,პროგრამა Power Point სლაიდი N 5,6, 7,8,9
5წთ
4


მოსწავლეების განთვირთვა და ყურადღების უნარის გავარჯიშება


მოძრავი  თამაში:
მოსწავლეები დგებიან ადგილებიდან ფეხზე.
მასწავლებელი აჩვენებს შუქნიშნის ფერების ალმებს.წითელის ჩვენებისას ბავშვები აკეთებენ ორ ნაბიჯს უკან, ყვითელი ალმის ჩვენებისას ადგილზე აბიჯებენ, ხოლო მწვანე ალმის ხილვისას-წინ წინაურდებიან ერთი ნაბიჯით. ტემპი ჯერ წყნარია, შემდეგ კი ჩქარდება.


თამაში

მთელი კლასი

წითელი, ყვითელი და მწვანე ალმები

3 წთ


5








ტექსტის მოსმენა და მინიშნებების(სურათი ასოციაცია) საფუძველზე ტექსტის შინაარსის გაგება.
ლექსიკური და ფონეტიკური ერთეულების გარჩევა;

მოსმენის სავარჯიშო. მოსწავლეები ათვალიერებენ სურათებს წინასწარ,
მასწავლებელი კითხულობს ტექსტს (2 ჯერ),
4.ა.  მოსწავლეები კი სამუშაო ფურცლებზე აღნიშნავენ ნაცნობ ლექსიკურ ერთეულებს;
4.ბ. მოსწავლეები ასრულებენ დავალებას სამუშაო ფურცლებზე N4 „ჭეშმარიტია თუ მცდარი წინადადებები“
(მოსწავლე რომელიც სწრაფად და სწორად შეასრულებს დავალებას წახალისდება) კითხულობენ შესრულებულ დავალებას

აუდიოტექსტის მოსმენა






ინდივიდუალურად








წყვილებში


აუდიოტექსტი,
Power Point
სლაიდი N11,
კალამი, სამუშაო ფურცელი, დავ N3




სამუშაო ფურცელი დავ N4

5 წთ


6


ლექსიკური მარაგის შევსება ახალი ლექსიკური ერთეულებით


ახალი მასალის ახსნა. მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს სავარჯიშო ფურცლებში შეასრულონ დავალება N5 იპოვონ შესაბამისობა
პროგრამა Power Point-ის საშუალებით  სლაიდზე აჩვენებს სიტყვებს და მათ შესაბამის მნიშვნელობებს;
მოსწავლეები გადაამოწმებენ თავიანთ ვარაუდებს და სწორ ვარიანტს იწერენ ლექსიკონში;


შესაბამისობის პოვნა


მთელი კლასი, ინდივიდუალურად


Power Point
სლაიდი
N 12,13
სამუშაო ფურცელი , დავალება N 5


5 წთ
7
მოსმენისა და დამახსოვრების უნარის განვითარება










ხმამაღალი კითხვის ტექნიკის განვითარება
მოსწავლეები კითხულობენ ჩუმად და ინიშნავენ უცხო სიტყვებს;
მასწავლებელი ამოწმებსრამდენად გაიგეს მოსწავლეებმა შინაარსი კითხვა-პასუხის მეშვეობით;

სსსი მოსწავლე აფერადებს შუქნიშანს;



საჩვენებელი კითხვა მასწავლებლის მიერ.




კითხვის კონკურსი
ჩუმი კითხვა


















ხმამაღალი კითხვა
მთელი კლასი ინდივიდუალურად











მასწავლებელი კითხულობს მოსწავლეები უსმენენ


მოსწავლეები კითხულობენ გამოთქმით


სახელმძღვანელო,
გვ 84
6 წთ
8
ახალი ლექსიკის ათვისების მონიტორინგი
განმტკიცება. შევასრულოთ დავალება.ჩავსვათ გამოტოვებული სიტყვები წინადადებებში.
სსსი მოსწავლე წერს ტრაფარეტით
გამოტოვებული სიტყვების შევსება




მთელი კლასი





სახელმძღვანელო,
 გვ 84 დავალება N5
4 წთ
9


მასწავლებელი კითხულობს წინადადებებს, მოსწავლეები კი ხელს აწევით ადასტურებენ, რომ ასე იქცევიან ქუჩაში და დუმან თუ წინადადების შინაარსი  შეიცავს საფრთხეს.


თამაში

ინდივიდუალურად

2
10.
საშინაო დავალება.

სამუშაო რვეული გვ 68 დავ N  7
2წთ
11.
შეფასება
განმავითერებელი და
განსაზღვრელი შეფასება

შეფასების სქემები
3 წთ



აქტივობა N2(საშინაო დავალება) - განსაზღვრელი შეფასება
აქტივობა N 3 - განმავითერებელი (დაკვირვება, შექება, წახალისება)
აქტივობა N 4.ა.  - განმავითერებელი (შექება)
აქტივობა N 4.ბ. -  განმავითერებელი (დაკვირვება)
აქტივობა N 5 - განმავითერებელი(შექება)
აქტივობა N 6 - განსაზღვრელი
აქტივობა N 7 - განსაზღვრელი
                                              ია ჭყონია
                                          2018 წ 17 მაისი
საშინაო  დავალების შეფასების  სქემა
შედეგები
1-2ქულა
3-4 ქულა
5-6ქულა
7-8ქულა
9-10 ქულა
შესრულებული  დავალების  ხარისხი
არ ასრულებს  დავალებას
ვერ  ახერახებს;
არსწორად აქვს ჩაწერილი  სიტყვები
ასრულებს  ხარვეზებით;

ასრულებს  იშვიათი ხარვეზებით;
ნაწილობრივ სწორად აქვს შესრულებული;
თავისუფლად  ახერხებს, სწორად აქვს ჩაწერილი ყველა სიტყვა;
შესრულებული  დავალების  სისტემურობა
არ ასრულებს  დავალებას
იშვიათად  ასრულებს  და ისიც , არასწორედ
პერიოდულად ასრულებს / ასრულებს
და ისიც , არასწორედ
სისტემატურედ  ასრულებს  დავალებებს,ზოგჯერ არასწარედ
ყოველთვის  ასრულებს  დავალებებს და თანაც  უშეცდომოდ
                                                                                               კითხვის შეფასების სქემა
შედეგები
1-2ქულა
3-4 ქულა
5-6ქულა
7-8ქულა
9-10 ქულა
სწორად და გარკვევით წარმოთქვამს სიტყვებსა და ფრაზებს
ვერ წარმოთქვამს;
გაურკვევლად წარმოთქვამს ბგერებს
წარმოთქვამს ზოგჯერ
წარმოთქვამს ხარვეზებით
წარმოთქვამს მცირე  ხარვეზებით
წარმოთქვამს ხარვეზების გარაშე
იცავს შესაბამის ინტონაციას, მახვილებს, რიტმულ სეგმენტებს ტექსტის წარმოთქმისას
ვერ  იცავს;
ზოგჯერ იცავს  და ისიც  ხარვეზებით
ცდილობს, მაგრამ უშვებს უხეშ შეცდომებს
იცავს  მცირე  ხარვეზებით
თავისუფლად 
ახარხებს
თავისუფლად კითხულობსნაცნობ სიტყვებსა და ფრაზებს შესაბამისი ინტონაციით და პაუზების გამოყენებით
ვერ  კითხულობს
ზოგჯერ კითხულობს და ისიც  ხარვეზებით;ხმამაღალი კითხვისას ბორძიკობს, უჭირს ასოთშეთანხმების,ნაცნობი სიტყვების სწორად წარმოთქმა
ცდილობს სწორად წაიკითხოს ნაცნობი სიტყვები,დამარცვლით წაიკითხოს უცნობი სიყტყვები;
კითხულობს  მცირე  ხარვეზებით;
ვერ იცავს ინტონაციას
თითქმის სწორად და გარკვევით კითხულობსნაცნობ და უცნობ მასალას
წერის შეფასების სქემა
შედეგები
1-2ქულა
3-4 ქულა
5-6ქულა
7-8ქულა
9-10 ქულა
ასოებს წერს წესების დაცვით
(სტრიქონზე განლაგება, ზომა, მოხაზვის მიმართულება)
ვერ ახერხებს;
არ იცავს გადამბის წესებს;
ახერხებსზოგჯერ, ტოვებს  ცალკეულ ასოებს
წერს
ხარვეზებით;
უშვებს ორთოგრაფიულ შეცდომებს
წერს მცირე  ხარვეზებით; ნაწილობრივ იცავს ასოთა გადაბმის წესებს, ხანდახან უშვებს ორთოგრაფიულ შეცდომებს
წერს ხარვეზების გარაშე, იცავს  ასოთა გადაბმის წესებს
ავსებს ნაკლულ ტექსტს საჭირო ინფორმაციით
(გამოტოვებული სიტყვები)
ვერ  ავსებს
ზოგჯერ ავსებს   და ისიც  ხარვეზებით
ცდილობს
ავსებს მცირე  ხარვეზებით
თავისუფლად 
ახარხებს
ნაბეჭდი წყაროდან გადაიწერს სიტყვებს და მოკლე წინადადებებს
ვერ  გადაიწერს
ზოგჯერ ახერხებს გადაწერას  და ისიც  ხარვეზებით
ცდილობს გადაწეროს უშეცდომოდ
გადაწერს  მცირე  ხარვეზებით
გადაწერს სწორად და უშეცდომოდ სხვადასხვა  ტიპის ტექსტს
სსსი მოსწავლის შეფასების სქემა
შედეგები
სუსტი
კარგი
ბრწყინვალე
ასახელებს ტრანსპორტის სახეობებს
ცნობს მათ სურატზე
ვერ ასახელებს ან ვერ ცნობს
ცნობს და ასელებს ზოგიერთ ტრანსპორტის სახეობებს და ასახელებს მათ
ცნობს და ასახელებს ყველა ტრანსპორტის სახეობებს
აფერადებს შუქნიშანს
ვერ აფერადებს.
აფერადებს შეცდომით, ვერ იცავს შუქნიშნის ფერებს
მასწავლებლის დახმარებით აფერადებს სწორად
ცნობს შესწავლილ ასობგერებს და ასახელებს მათ
ცნობს, მაგრამ ვერ ასახელებს
ასახელებს შეცდომით
დამოუკიდებლად პოულობს ნასწავლ ასობგერებს უცხო სიტყვებში


















გაკვეთილის გეგმა                                             თარიღი: 23.10.2018 წ
მასწავლებლის  სახელი,  გვარი, პირადობის ნომერი
ია ჭყონია. 60001104840
სწავლების საფეხური/ კლასი
საბაზო,  IX
საგანი
მეორე უცხოური ენა -რუსული ენა (ს III)
მოსწავლეთა რაოდენობა
17,                 სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა
Знакомство.
ამ თემის ციკლიდან გაკვეთილი წარმოადგენს რიგით მეორეს.
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლე შეძლებს:
Ø  სალაპარაკო   მეტყველების გაგებას მოცემული თემის ფარგლებში;
Ø  ამ ლექსიკის მიზანმიმართულად გამოყენებას, სასწავლო და სალაპარაკო ენის სხვაობის შემცირების საშუალებით;
Ø  უცხოურ  (რუსულ)  ენაზე  ავთენტიკური  ტექსტის  მოსმენის  უნარ-ჩვევების განვითარებას;
დიალოგის შედგენის უნარის განვითარება ვიდეოსიუჟეტის ყურების საფუძველზე; (https://www.youtube.com/watch?v=hN5O86RbBIY)

აქტუალურობა
გაკვეთილი წარმოადგენს პრობლემაზე ორიენტირებულს. ვთვლი, რომ სასაუბრო ენა განხვავდება იმ კონსტრუქციებიდან, რომელსაც ვიყენებთ აკადემიური სწავლების დროს.  ახალგაზრდებს ექმნებათ პრობლემები, როდესაც ისინი ხვდებიან ენის მატარებელ თანატოლების წრეში,  უმეტეს შემთხვევაში ქართველ მოსწავლეებს უჭირთ უცხო ენაზე მოსმენილი ავთენტიკური ტექსტის გაგება-გააზრება, დიალოგიური ტექსტის აწყობა.


ესგ–ის მიმართულება და ინდიკატორები
მიმართულება: მოსმენა
უცხ..III.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს უცხოენოვან თანამოსაუბრეთა შორის მიმდინარე ინტერაქცია (დიალოგი, მონოლოგი, ინტერვიუ) ყოფით თემებზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ამოიცნობს, სად და როდის მიმდინარეობს საუბარი;
·         ამოიცნობს თანამოსაუბრეებს, ინტერვიუერს, რესპონდენტს;
·         ამოიცნობს საუბრის ძირითად თემას/საკითხებს;
·         ამოკრებს კონკრეტულ ინფორმაციას (ვინ, რა, სად, როდის, რომელი, როგორი, რამდენი, რატომ და სხვა);
·         საუბრის შინაარსიდან გამომდინარე გამოაქვს დასკვნა თანამოსაუბრეთა ხასიათის, საქმიანობის, მომავალი გეგმების, ინტერესებისა და მათ შორის არსებული ურთიერთობის (მაგ., მეგობრული, კონფლიქტური, დიდი ხნის ნაცნობები, ახლადგაცნობილები და სხვა) შესახებ;
·         ინტონაციით განასხვავებს სათქმელის მოდალობას (შეკითხვა, თხოვნა,
მიმართულება: ლაპარაკი
დიალოგური მეტყველება
უცხ.ს.III.16. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე;
·         ახერხებს თანამოსაუბრეთა რეპლიკებზე რეაგირებას;
·         წინასწარი მომზადების საფუძველზე ახერხებს ამა თუ იმ საკითხთან დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვას და მის განმარტებას (რა მოსწონს/არ მოსწონს, რატომ);
·         წინასწარი მომზადების საფუძველზე აკეთებს სხვადასხვა ტიპის არჩევანს და განმარტავს მას (მაგ., რომელი მსახიობი ურჩევნია და რატომ, სად ურჩევნია წასვლა და რატომ და სხვა);
·         მიმართავს მასწავლებელს, კლასელებს სასწავლო პროცესში წარმოქმნილ საჭიროებებთან დაკავშირებით;
·         პასუხობს წაკითხულ ტექსტთან დაკავშირებულ კითხვებს.

წინარე ცოდნა და მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეებს  გააჩნია  გარკვეული  ლექსიკური  მარაგი  იმისათვის,  რომ  გაიაზრონ  მოსმენილი  ტექსტის  შინაარსი. მათ წინა გაკვეთილზე  სირთულეების მოხსნის მიზნით ჩაუტარდათ ლექსიკური სამუშაო - გაეცნენ მეტყველების სხვადასხვა სტილს ახალგაზრდული სლენგის მაგალითზე, შეუსაბამეს ერთმანეთს სინონიმები და შეადგინეს წინადადებები.
მოსწავლეები
v  აითვისებენ ახალ ლექსიკურ ერთეულებს;
v შეავსებენ ნაკლულ ტექსტს გამოტოვებული სიტყვებით;
v შეადგენენ მსგავს დიალოგებს;



N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სასწავლო რესურსი
დრო
1.
საორგანიზაციო მხარის მოგვარება (გაკვეთილზე მოსწავლეთა სწრებადობის დადგენა)

გაკვეთილის თემის, მიზნისა გამოცხადება და
შეფასების  კრიტერიუმების გაცნობა


სიის ამოკითხვა
საერთო  საკლასო
საკლასო ჟურნალი
2 წთ
2.
წინა გაკვეთილის რეფლექსია
მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ ახალი
ლეკსიკო-გრამატიკული კონსტრუქციები, რომელსაც გასულ
გაკვეთილზე გაეცნენ და მოიყვანონ მაგალითები..
Power Point, სლაიდი N 3-11

მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს, გაიხსენონ წინა გაკვეთილზე შესწავლილი ლექსიკო-გრამატიკული კონსტრუქციები და შეუსაბამონ გამოთქმები
Power Point, სლაიდი N 12-13


კითხვა–პასუხი





შესაბამისობის პოვნა
საერთო საკლასო
განსაზღვრელი შეფასების სქემა





განმავითარებელი შეფასება
3 წთ





3 წთ
3
საშინაო დავალების შემოწმება.
მოსწავლეებს მიცემული ჰქონდათ ვებ-
მისამართები და ფორუმიდან უნდა
გამოეწერათ მათთვის მისაღები ვარიანტები
პასუხებისა გაცნობის შეთავაზებისთვის (http://otvet.mail.ru/question/37567785/)
(http://www.galya.ru/clubs/show.php?id=226277)
ветки
Что вы обычно отвечаете на вопрос:
"МОЖНО С ВАМИ ПОЗНАКОМИТЬСЯ?"

წინადადების წაკითხვა
ინდივიდუალურად
განსაზღვრელი შეფასების სქემა
3 წთ
4
 ვიდეოსიუჟეტის (https://www.youtube.com/watch?v=hN5O86RbBIY)
 პირველადი ყურება უხმოდ დავალებით: მოსწავლეებმა უნდა

v  დაიმახსოვრონ და დაწერონ რაც შეიძლება მეტი არსებითი სახელები და ზმნები ორ სვეტად სლაიდი N 15.

v  მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გამოთქვან ვარაუდები სიუჟტში მომხდარის შესახებ;



ვიდეო სიუჟეტის ყურება

T - დიაგრამის შევსება



ვარაუდების გამოთქმა
საერთო საკლასო


წყვილებში



ინდივიდუალურად
განმავითარებელი შეფასება
10 წთ
5.
ლექსიკის გააქტიურების მიზნით ვასრულებთ სავარჯიშოებს, რომელიც სრულდება ვიდეოსიუჟეტის ყურებისას- притекстовая работа
მოსწავლეები ავსებენ გამოტოვებულ სიტყვებს წინადადებებში (სამუშაო ფურცელი)

მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს ჩაიწერონ  დამახსოვრებული ინფორმაცია სქემის მიხედვით (სლაიდი N16)
გამოტოვებული სიტყვებისა და კონსტრუქციების შევსება




სქემა "5W" შევსება


ჯგუფური






ინდივიდუალურად
განმავითერებელი შეფასება





შეფასების სქემა
5 წთ





3 წთ
6.
ინფორმაციის გაგების უნარის გააქტიურებასა  და მონიტორინგის მიზნით მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებზე
v  Познакомился Вадим с девушкой или нет? (да)
v  2) Как зовут девушку? (в видеосюжете нет этой информации)
v  3) Встретятся они или нет? (да)
v   4) Что Вадим и девушка будут делать вечером? (встретятся в кафе)
v   5) Что делал Вадим, чтобы познакомиться? (предложил выпить кофе, дал кофе, попросил номер телефон, дал телефон друга, позвонил девушке, договорился о встрече)

კითხვა-პასუხი
ინდივიდუალურად
განმავითერებელი შეფასება
4 წთ
7.
ნასწავლი ლექსიკო-გრამატიკული კონსტრუქციების სწორად გამოყენების მიზნით მოსწავლეების ცოდნის გათვალისწინებით:
v  შეადგენენ მსგავს დიალოგებს


v  დამოუკიდებლად დიალოგის შედგენა და მისი პრეზენტაცია




კომიკსის შევსება

                    ან



დიალოგის შედგენა
ინდივიდუალურად




ტრიადებში
შეფასების სქემა
3 წთ




5 წთ
8.
საშინაო დავალება.
Используя материал урока, «познакомьтесь» с девушкой / молодым
человеком на «сайте знакомств»:
А) с помощью программы Скайп (задание выполняется
письменно);
Б) зарегистрируйтесь на одном из сайтов знакомств (например, на
http://www.24open.ru/), попробуйте познакомиться с девушкой / молодым
человеком
საეთო საკლასო
ინტერნეტი
2 წთ
9.
შეფასება
განმავითარებელი
განმსაზვრელი,თვით
შეფასება
საერთო საკლასო
შეფასების რუბრიკები
2 წთ
შეფასება:   მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები /რუბრიკები თან ართვის გეგმას დანართის სახით.
                                                                                                                                                                                                                    /ხელმოწერა/
                                                                                                                                                                                                    23.10.2018წ /თარიღი/







საშინაო დავალების შეფასების სქემა
შედეგები
1–2–3
4–5
6–7
8–9–10
შესრულებული დავალების ხარისხი
არ/ვერ ასრულებს დავალებას
ასრულებს ხარვეზებით
ასრულებს იშვიათი ხარვეზებით
თავისუფლად ახერხებს შესრულებას შეცდომების გარეშე
დავალების შესრულების სისტემატიურობა
არ ასრულებს /იშვიათად ასრულებსდავალებებს
პერიოდულად ასრულებს, მაგრამ ხარვეზებით
სისიტემურად ასრულებს დავალებას მცირე შეცდომებით
ყოველთვის ასრულებს დავალებებს და თან უშეცდომოდ
                                                                                საკლასო აქტივობების შეფასების სქემა

კრიტერიუმები
ქულა  
1/2/3
1
მოსწავლე იგებს ფაქტებ, მოვლენებ, მათი თანმიმდევრობას  და შეუძლია კონკრეტული  ინფორმაციის  მოპოვებ.
3
2
მოსწავლის გამონათქვამს აქვს ლოგიკური და თანმიმდევრული თანხვედრა და სისრულე
2
3
მოსწავლე სწორად გამოიყენებს ნასწავლი  ლექსიკო-გრამატიკულ  კონსტრუქციებს 
3
4
 მოსწავლე საუბრობს ინტონაციის დაცვით და მისი საუბარი  შეუფერხებელი და ვრცელია
1
5
მოსწავლე აქტიურად მონაწილეობს აქტივობებში.
1








მოსმოსწავლის თვითშეფასების კითხვარი

რა იყო გაკვეთილზე შენთვის ყველაზე საინტერესო?



რა ისწავლე ამ გაკვეთილზე?



რა გააკეთე ამ გაკვეთილზე?



ვისთან ერთად იმუშავე?



რა გააკეთე კარგად? რა იყო შენი წარმატების მიზეზი?



რა ვერ გააკეთე კარგად? რა იყო შენი წარუმატებლობის მიზეზი?



რა გინდა შემდეგში უკეთ გააკეთო?






Комментариев нет:

Отправить комментарий